Stare gry zostaną z nami na dłużej – dzięki CD Projektowi

1 miesiąc temu

Stare gry zostaną z nami na dłużej – taką obietnicę składa GOG.com, serwis dystrybucji gier wideo należący do polskiego dewelopera gier CD Projektu. Jego program dostosowywania gier do wymagań współczesnych systemów komputerowych (czytaj – Windows 10 i 11) obejmie na początek 100 gier, w tym tytuły uznawane za klasyki.

Jeśli urodziliście się – jak ja – w poprzednim stuleciu, to prawdopodobnie ze swego dzieciństwa lub młodości pamiętacie głośne kiedyś tytuły. Np. gra Diablo, która de facto zdefiniowała gatunek hack & slash. Albo Heroes of Might & Magic III – bodaj najbardziej kultową strategię turową wszech czasów. Albo np. grę Warcraft – klasyka strategii czasu rzeczywistego. Teraz dostajemy gwarancję od CD Projektu, iż w gry te będziemy mogli grać „na zawsze.”

Programem objęte są również starsze gry samego CD Projektu, czyli dwie pierwsze odsłony Wiedźmina.

Firma w tej chwili pracuje nad czwartą odsłoną Wiedźmina. Według prognoz analityków nowy Wiedźmin może się ukazać w 2026 lub 2027 roku.

Jak wiele gier zostanie objętych programem? GOG deklaruje, ze chce, by do początkowej setki gier objętych inicjatywą dołączyły setki tytułów do końca roku 2025. Jak na razie stempelek „Good Old Game” otrzymały tylko tytuły dostępne pod systemem Windows. Na stronie programu pojawiła się jednak sugestia, iż z czasem mogą być dodawane wersje gier dla systemów macOS i Linux.

Stare gry na GOG, czyli powrót do źródeł

Dla serwisu GOG uruchomienie GOG Preservation Program, bo tak nazywa się ta inicjatywa, to tak naprawdę powrót do korzeni. GOG.com powstał 16 lat temu jako Good Old Games, platforma sprzedaży dla gier, które zniknęły już z innych kanałów dystrybucji. Dopiero z czasem GOG zaczął sprzedawać również nowe gry, w tym tytuły CD Projektu.

Nowa inicjatywa, choć godna pochwały, jest prawdopodobnie w pewnej mierze marketingowym opakowaniem dla tego, co i tak GOG robi – bo musi – czyli pilnowania, by gry sprzedawane przez serwis działały na jak najszerszym spektrum systemów komputerowych. W końcu – od tego zależy sprzedaż serwisu.

Źródło zdjęcia: GOG.com

Idź do oryginalnego materiału