TeamSpeak to komunikator internetowy, który swego czasu był niezwykle popularny wśród graczy. Pomimo iż lata świetności ma już za sobą, to wciąż jest doceniany jako proste i skuteczne rozwiązanie. Jak z niego korzystać bądź… czym go zastąpić?
Przez długi czas TeamSpeak nosił koronę najlepszego komunikatora dla graczy i to nie bez powodu. Aktualna wersja TeamSpeak 3 nie jest już rozwijana, a jej ostatni build pochodzi z grudnia 2020 roku. Równocześnie realizowane są jednak prace nad TeamSpeak 5, który na razie dostępny jest w wersji beta.
Czy w czasie gdy na naszym sprzęcie króluje Discord, używanie TeamSpeaka ma jeszcze jakiś sens? Ciężko uwierzyć, by nowa wersja powtórzyła sukces starej. Zobacz, jakie możliwości ma to oprogramowanie.
TeamSpeak – co to jest i gdzie go pobrać?
TeamSpeak to komunikator internetowy zarówno do konwersacji głosowej, jak i tekstowej. Powstał z myślą o graczach i był najczęściej wykorzystywany do komunikacji w grach sieciowych.
TeamSpeak został wyposażony między innymi w funkcje tworzenia list kontaktów, wymiany plików pomiędzy użytkownikami, czy możliwość łączenia się z więcej niż jednym serwerem w danej chwili. Nie zapomniano tu również o implementacji zaawansowanych funkcji niwelowania szumów, czy regulacji mikrofonu.
Program można pobrać z oficjalnej strony TeamSpeak. Znajdziecie tu wersje zarówno na Windows, MacOS, Linux, jak i Android i iOS. Program dostępny jest w kilku wersjach, jest tu również wspomniana najnowsza beta. SDK (Software Developer Kit) w większości przypadków nie będzie nas interesować i w zależności od potrzeb pobieramy wersję Client (użytkownik) lub Server (serwer).
Program jest prosty w obsłudze, a to od czego trzeba zacząć to od połączenia się z wybranym serwerem. Odpowiednie opcje znajdziemy w menu Połączenia/Połącz.
Co w przypadku jeżeli sami chcemy założyć prywatny serwer?
TeamSpeak – jak założyć serwer?
W przypadku clienta pobieramy zwyczajny plik instalacyjny, natomiast w przypadku wersji server jest to plik ZIP, który należy najpierw rozpakować, a następnie uruchomić plik ts3server.exe. Po uruchomieniu programu otrzymamy niezbędne informacje w postaci API key, loginu czy hasła administratora.
Darmowa licencja pozwala na uruchomienie jednego wirtualnego serwera na maksymalnie 32 graczy – pod warunkiem posiadania własnego sprzętu. jeżeli jesteś zainteresowany bardziej rozbudowanymi płatnymi opcjami, zajrzyj na oficjalną stronę TeamSpeak gdzie znajdziesz więcej informacji co do płatnych rozwiązań.
Jakichkolwiek dodatkowych pytań i odpowiedzi na temat serwerów TeamSpeak należy szukać w dokumentacji tej wersji programu, jak i na stronie pomocy technicznej.
Czym zastąpić TeamSpeak? Opowieść jest dość oczywista – Discordem. Nie wątpimy, iż najnowsza wersja TeamSpeak 5 przyniesie kolejne ulepszenia, ale popularność Discorda jest w tym momencie tak ogromna, iż trudno będzie go przebić jakiemukolwiek innemu komunikatorowi.