Na styczniowej sesji Rady Miasta podjęta została uchwała budżetowa, która zabezpiecza środki na realizację programów dotacyjnych dla mieszkańców Częstochowy na zadania związane z ochroną środowiska. To kontynuacja programów, które już od kilku lat realizowane są w naszym mieście.
Wnioski o przyznanie dotacji miasto ma zacząć przyjmować od połowy lutego. Chodzi o cztery działania: modernizacja systemów grzewczych, montaż instalacji fotowoltaicznych, usuwanie wyrobów budowlanych zawierających azbest oraz budowa przyłączy kanalizacji sanitarnej. Szczegółowe zasady wnioskowania w poszczególnych programach wyjaśnił Andrzej Szczerba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy:
– Pierwszy to jest wymiana kotłów grzewczych. Na to zadanie mamy przeznaczone 500 tysięcy złotych na rok jako dotacje. No i w tym momencie niestety w stosunku do ubiegłych lat, zostały ograniczone możliwości wymiany tych kotłów na konkretne zadania, czyli możemy je wymienić tylko na ogrzewanie elektryczne i na pompy ciepła. Wcześniej był większy wybór, były jeszcze kotły gazowe, ale ze względu na dyrektywę unijną i zakaz dotacji urządzeń zasilanych gazem ziemnym nie możemy dotować tego typu wymian. Jak również pojawił się problem peletu, który w tym momencie również zaczyna być problematyczny. Nie wiadomo co dalej, będziemy się przypatrywać, o ile się zmienią przepisy centralne, czyli dyrektywa unijna, to będziemy ewentualnie do tego nawiązywać i rozszerzymy tą dotację. Na chwilę obecną również kotły na pelet zostały z tego wyłączone. Przy dotacji dotyczącej modernizacji systemów grzewczych, czyli wymiany kotłów grzewczych, mamy możliwość uzyskania środków maksymalnych w wysokości 7 tysięcy złotych. Tak liczymy, iż średnio kwota dofinansowania wynosi do 70% kosztów netto poniesionych na zakup nowego źródła ciepła. Tylko zakup nowego źródła, nie mówimy o instalacjach. Termin składania wniosków upłynie z dniem 30 kwietnia, czyli do końca kwietnia będzie można składać te wnioski.
Drugi program dotacyjny dotyczy montażu instalacji fotowoltaicznych. Na jego realizację przeznaczono kwotę 200 tys. zł:
– Przy instalacjach fotowoltaicznych dotacja wynosi również 7 tysięcy maksymalna, czyli to jest 50 procent kosztów, maksymalnie 50 procent kosztów netto poniesionych przez wnioskodawcę na zakup i montaż tej instalacji fotowoltaicznej. I również termin składania wniosków będzie od dnia ustalonego i ogłoszonego przez Urząd Miasta do 30 kwietnia 2025 roku.
Trzecia dotacja, która również jest kontynuacją realizowanego w latach ubiegłych dofinansowania dotyczy budowy przyłączy kanalizacji sanitarnej, czyli wymianie szamb na ekologiczne lub przyłączeniu do sieci kanalizacyjnej:
– Przy budowie przyłączy kanalizacyjnych mamy zwiększoną kwotę w stosunku do ubiegłego roku. Możemy otrzymać dotację w wysokości maksymalnej 5 tysięcy złotych i tak samo data końcowa składania wniosków do 30 kwietnia od daty ogłoszenia, czy upublicznienia od kiedy można składać.
Czwarty program finansowania dotyczy kwestii, o której mówi się ostatnio coraz więcej, mianowicie usunięcie i utylizacji azbestu i produktów zawierających azbest z nieruchomości w Częstochowie. Realizowany od kilku lat Program Oczyszczania Kraju z Azbestu zakłada usunięcie i utylizację tego typu wyrobów do 2032 r., stąd coraz większe zainteresowanie tematem wśród właścicieli nieruchomości:
– Co do azbestu mamy dwie możliwości, czyli usunięcie i utylizacja azbestu, bo to trzeba zrobić przez firmę specjalistyczną i to jest kwota maksymalna do 5 tysięcy złotych bądź już dotacja do utylizacji azbestu tego, który został zdjęty, jest zapakowany i tylko trzeba go oddać firmie, która go zutylizuje i to jest kwota maksymalnie do 2 tysięcy złotych i również wnioski będą składane do 30 kwietnia.
Dofinansowanie będzie przysługiwać na inwestycje planowane do realizacji po podpisaniu umów dotacji, jednak nie później niż do 19 września 2025 r. – w przypadku montażu instalacji fotowoltaicznych, usuwania wyrobów azbestowych oraz budowy przyłączy kanalizacji sanitarnej. W przypadku modernizacji systemu grzewczego czas na realizację zadania upływa z dniem 17 października br.