Czy gry mogą być dobre na odprężenie?

tarnow.ikc.pl 1 miesiąc temu

Nie jest tajemnicą, iż w XXI wieku gry komputerowe są jedną z najpopularniejszych form relaksu wśród światowej populacji, zwłaszcza w zachodnim świecie. Grają wszyscy — dzieci, młodzież, dorośli, a choćby seniorzy; kobiety i mężczyźni; ludzie o różnych statusie społecznym i wykształceniu.

Dość powiedzieć, iż rynek gier wideo w 2022 roku był wart blisko 350 miliardów dolarów. To więcej niż branża muzyczna i filmowa razem wzięte. Powodów, dla których sięgamy po gry wideo, jest wiele, jednak najważniejsza z nich jest możliwość odprężenia. W jaki sposób i dlaczego gry mogą być dobre na odprężenie? Sprawdziliśmy to.

W co grają Polacy?

Na początek, sprawdźmy, na czym i w co grają gracze z naszego kraju. w tej chwili w gry wideo można grać niemal wszędzie i o każdej porze dzięki temu, iż są one dostępne na urządzeniach mobilnych. To właśnie z nich Polacy korzystają najczęściej — blisko 44%. jeżeli chodzi o popularność, to grają przede wszystkim w:

  • gry logiczne (49%),
  • gry karciane (36%),
  • gry zręcznościowe (34%),
  • gry strategiczne (31%).

Gry logiczne wybierają przede wszystkim kobiety. Karcianki są popularne zwłaszcza u mężczyzn, którzy często sięgają po usługi kasyn online, takich jak Slottica Casino PL. Do najpopularniejszych karcianek należą blackjack, baccarat i poker, jednak internetowe domy gry oferują znacznie większy wybór tytułów, w tym również slotów, teleturniejów i loterii.

W jaki sposób gry nas relaksują?

Pora przejść do sedna sprawy, czyli kwestii redukcji stresu przez gry wideo. Sposobów, w jakie relaksują graczy, jest wiele, jednak do najważniejszych z nich należą:

  • redukcja stresu poprzez czerpanie przyjemności podczas gry,
  • wydzielanie poprawiającej samopoczucie dopaminy,
  • nagradzanie gracza za dobrze wykonane zadanie,
  • rozwijanie kreatywności przy jednoczesnym poczuciu odprężenia,
  • możliwość nawiązywania relacji społecznych z innymi graczami.

Wszystkie te czynniki wpływają na poprawę samopoczucia graczy, którzy w ten sposób mogą zrelaksować się, zapominając na chwilę o codziennych problemach.

Najważniejsze czynniki wpływające na odprężenie graczy

Kilka czynników jest w przypadku zbawiennego oddziaływania gier na graczy wyjątkowo istotne. Sprawiają one, iż oni czują się odprężeni, za sprawą obniżenia poziomu stresu i poprawy samopoczucia. Oto trzy najważniejsze składowe wpływające pozytywnie na samopoczucie fanów gier wideo.

Przyjemność

Gry są przede wszystkim przyjemne, podobnie jak wiele innych czynności — takich jak prowadzenie interesującej rozmowy czy spędzanie czasu z przyjaciółmi. Podobne odczucia dają wciągające gry komputerowe. Możliwość skupienia się na graniu w daną grę poprawia nasze samopoczucie poprzez czerpanie przyjemności z samego dążenia do osiągnięcia głównego celu gry. Zaangażowanie w taką czynność i czerpanie z niej przyjemności są jednymi z najlepszych sposobów na redukcję stresu i osiągnięcie poczucia odprężenia.

Dopamina

To, iż lubimy grać, wynika również z faktu, iż czynność ta pobudza obszary odpowiadające za odczuwanie przyjemności w naszych mózgach. Gdy gramy, nasze mózgi uruchamiają neuroprzekaźnik o nazwie dopamina. Trafia ona do jądra półleżącego — ośrodka przyjemności w mózgu. Wprowadza to graczy w stan euforii, sprawiając, iż czują się dobrze, a przy tym są odprężeni.

Nagroda

Celem gry jest najczęściej wykonanie określonego zadania, za które czeka nas określona nagroda. Może to być, na przykład, wygranie Mistrzostwa Świata w grę sportową, taką jak np. EA FC (niegdyś seria FIFA), albo uratowanie księżniczki w grze Mario. W obydwu przypadkach zostajemy odpowiednio nagrodzeni za osiągnięcie celu.

Daje nam to poczucie spełnienia, tym bardziej iż w życiu codziennym o nagrodę jest zwykle znacznie trudniej. Weźmy za przykład zdobycie Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, które w realu wymaga lat treningu i konieczności pokonania wielu innych piłkarzy, zarówno na boisku, jak i podczas selekcji do składu. W przypadku gier komputerowych cel ten (zdobycia MŚ) można osiągnąć w kilka godzin.

Jak grać, żeby czuć się dobrze?

Wiemy już, iż gry mogą poprawić nasze samopoczucie i stan zdrowia psychicznego. Warto jednak zauważyć, iż żeby zmaksymalizować pozytywne doznania, dobrze jest trzymać się pewnych utartych schematów.

  • Graj ze znajomymi — gry mogą przynieść najwięcej pozytywnych doznań, jeżeli gramy z innymi graczami, zwłaszcza ze znajomymi. Liczba gier dostępnych w trybie wieloosobowym jest ogromna. Możliwość kooperacji lub rywalizacji z innymi graczami pomaga w tworzeniu więzi, zmniejsza stres i relaksuje.
  • Wybieraj gry mądrze — funkcje poznawcze i umiejętność rozwiązywania problemów zostaną za to na pewno wsparte przez grę w gry strategiczne i logiczne. Warto jednak pamiętać, iż choćby gry naszpikowane przemocą nie mogą przynieść pewne korzyści, poprawiając umiejętność podejmowania szybkich decyzji i krytycznego myślenia.
  • Ustal czas na grę — jak w przypadku większości rzeczy w naszym życiu, ważne jest, by grając w gry komputerowe zachować umiar. Zbyt dużo czasu spędzonego na graniu w gry wideo może być zgubne, na przykład, prowadzące do izolacji. Ważne jest więc, by nie traktować gier wideo jako ucieczki od spraw codziennych.

Relaks przez gry wideo — czy warto z nich korzystać w tym celu?

Nie ulega wątpliwości, iż granie w gry to świetny sposób na redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Należy jednak pamiętać, by w tym wszystkim zachować umiar i nie traktować gier komputerowych, jako sposób na ucieczkę od codziennych trosk. Życie „w realu” jest w końcu ważniejsze, niż gra w świecie wirtualnym.

Idź do oryginalnego materiału