Microsoft tnie na potęgę – 9000 osób bez pracy, Perfect Dark i Everwild anulowane

4 dni temu

Microsoft po raz kolejny pokazuje, iż w świecie wielkich pieniędzy i korporacyjnych ambicji nie ma miejsca na sentymenty. choćby rekordowe zyski nie powstrzymują giganta z Redmond przed brutalnymi cięciami – liczy się tylko wynik finansowy, a nie ludzie, którzy na ten sukces pracowali. Zamiast nagradzać kreatywność i lojalność, firma bez wahania wyrzuca na bruk tysiące pracowników i zamyka studia, które jeszcze niedawno były jej wizytówką. To jasny sygnał dla całej branży: w dzisiejszych czasach choćby największy sukces nie daje żadnej gwarancji bezpieczeństwa.

Fala zwolnień, która od początku roku przetacza się przez Microsoft, właśnie osiągnęła apogeum. Gigant z Redmond potwierdził, iż z firmą pożegna się choćby 9000 pracowników, a cięcia najmocniej uderzają w dział gier – Xbox Game Studios.

Decyzje ogłoszone w wewnętrznych mailach przez Phila Spencera i Matta Booty’ego oznaczają nie tylko masowe zwolnienia, ale też zamknięcie studiów i anulowanie wyczekiwanych gier. Wśród anulowanych projektów znalazły się dwa najbardziej wyczekiwane tytuły: Perfect Dark oraz Everwild. Przy okazji Microsoft zdecydował się zamknąć studio The Initiative, które odpowiadało za odświeżenie tej pierwszej marki.

Turn 10, Raven Software i ZeniMax Online na celowniku

Według informacji podanych przez Jasona Schreiera cięcia dotknęły także Turn 10 Studios – twórców serii Forza Motorsport. Zespół miał stracić choćby połowę załogi! Nie lepiej wygląda sytuacja w Raven Software, znanym z trybów multiplayer do Call of Duty, oraz w ZeniMax Online Studios. To ostatnie studio musiało pożegnać się z nowym, rozwijanym od 2018 roku projektem MMORPG o kryptonimie „Blackbird”.

„Zdecydowaliśmy się zakończyć prace nad Perfect Dark i Everwild, a także zamknąć studio The Initiative. To trudne decyzje, ale mają pozwolić nam skupić się na najważniejszych projektach i lepiej wykorzystać zasoby w zmieniającej się branży.” ~ Matt Booty, prezes Xbox Game Content & Studios

Many of Xbox's subsidiaries are getting hit by the layoffs this morning, including Call of Duty studios such as Raven. Big cuts at Forza Motorsport developer Turn 10 – nearly 50% of staff, per source.

Jason Schreier (@jasonschreier.bsky.social) 2025-07-02T16:43:19.681Z

BREAKING: The new MMORPG project from Zenimax Online Studios, maker of Elder Scrolls Online, has been canceled as part of the Xbox layoffs, sources tell Bloomberg News. The project, code-named Blackbird, had been in development since 2018. Still more news to come this morning.

Jason Schreier (@jasonschreier.bsky.social) 2025-07-02T15:05:30.540Z


Nie tylko gry – szeroka restrukturyzacja w Microsoft Gaming

Dzisiejsze zwolnienia to kolejny etap restrukturyzacji, która od miesięcy obejmuje kolejne oddziały Microsoftu. Wcześniej zamknięto m.in. Arkane Austin i Tango Gameworks, a także zredukowano zatrudnienie w Activision Blizzard King. Teraz fala dotarła do studiów, które do tej pory uchodziły za filary portfolio Xboxa.

Warto dodać, iż cięcia nie ominęły także innych działów – m.in. King (twórcy Candy Crush) stracił 10% załogi, a w ostatnich miesiącach redukcje dotknęły także zespoły pracujące nad HoloLens i usługami chmurowymi Azure.

Co dalej z Xbox Game Studios?

Microsoft zapewnia, iż mimo cięć wciąż ma ponad 40 projektów w produkcji, a największe marki – jak Forza, Halo czy Call of Duty – mają być rozwijane. Jednak skala zwolnień i anulowanych gier budzi niepokój wśród graczy i pracowników branży. Wewnętrzne morale w Xboxie jest najniższe od lat, a kolejne doniesienia o zamykanych projektach nie napawają optymizmem.

„Nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy, bez pracy i kreatywności osób, które dziś tracą stanowiska. To nie jest odzwierciedlenie ich talentu czy zaangażowania.” ~ Phil Spencer, szef Xbox

Microsoft deklaruje wsparcie dla zwalnianych – pakiety odpraw, pomoc w szukaniu pracy i możliwość aplikowania do innych działów firmy. Jednak dla wielu to marne pocieszenie, zwłaszcza gdy mowa o zamykanych studiach i anulowanych marzeniach o nowych grach.

Rekordowe wyniki, masowe zwolnienia – nowa rzeczywistość branży gier

Wnioski są gorzkie: Microsoft, mimo historycznych wyników, wybiera drogę bezwzględnych cięć i korporacyjnej kalkulacji. To nie tylko cios dla zwalnianych pracowników, ale też niepokojący sygnał dla całej branży gier – pokazujący, iż choćby najbardziej dochodowe firmy nie zamierzają inwestować w ludzi i nowe pomysły, jeżeli nie przynosi to natychmiastowych zysków. W efekcie tracą wszyscy: twórcy, gracze i rynek, który coraz bardziej przypomina bezduszną machinę, a nie miejsce dla pasjonatów i wizjonerów.

Zdjęcie główne: BoliviaInteligente via Unsplash


Jeżeli chcecie być na bieżąco z kolejnymi informacjami o sytuacji w Microsoft Gaming, śledźcie nas na X (dawny Twitter), Bluesky, Discordzie, Redditcie lub Fediverse. Jesteśmy też dostępni w Google News!


Idź do oryginalnego materiału